fallback

Защо Китай може да се окаже проблем за еврозоната?

Заради силната обвързаност с втората най-голяма икономика в света Германия може да се окаже източник на натиск върху икономиката на еврозоната, според експерти

12:10 | 05.09.15 г. 44

Един от най-добрите независими икономически съветници предупреждава, че китайското правителство губи контрол над икономиката си след седмиците на силна волатилност на финансовите пазари, съобщава CNBC.

Движенията на финансовите пазари са сериозна грижа за най-голямата икономика в еврозоната и за валутния блок като цяло предвид огромната икономическа тежест на Китай, казва Ларс Фелд, един от германските „мъдреци“ - държавно назначена комисия от академици с висок профил.

„Дълбоко загрижен съм за ситуацията в Китай. Тя е много по-важен проблем отколкото Гърция за еврозоната в момента, защото когато видите тази трансформация на китайската икономика, либерализацията в няколко насоки и степента, в която тя се реализира, то правителството губи контрол над икономиката“, коментира Фелд, който е професор по икономическа политика в университета във Фрайбург

„Ще бъде много по-трудно да неутрализираме негативните ефекти. Това със сигурност ще се отрази на германската икономика“, прогнозира той.

Германия е на огневата линия най-вече заради високия обем на износ и търговски връзки с Китай, отбелязва медията.

Фелд не е единственият, който изразява опасения за влиянието на забавянето на Китай. Рейтинговата агенция Fitch също предупреди, че инвеститорите трябва да очакват още волатилност и намаляване на очакванията за растеж.

„При един сценарий за постепенно ребалансиране темпът на растеж ще намалее постепенно средно до около 5% между 2016 и 2020 г. Fitch очаква още повече волатилност заради новото нормално състояние, изразено с по-бавен растеж, както по отношение на реалната икономическа активност, така и на финансовите пазари“, посочват анализатори от рейтинговата агенция.

Около 40% от германската икономика се формира от износ, според Матю Бийзли, мениджър в Henderson Global Investors. Една десета от него отива за Китай.

„Имате няколко процентни пункта (от ръста на БВП в еврозоната - б.ред.), които са задвижвани от Китай. Германия ще допринесе с около една трета за икономическия растеж в еврозоната, който се надяваме да бъде 1,5%. Затова ако забележим влияние в следствие на по-слаб износ върху германската икономика заради Китай, това несъмнено ще се отрази неблагоприятно и на БВП на еврозоната“, заключава Бийзли.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:54 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още